WV

Karina Shorets i Krzysztof Kaczmar – Two To Jazz – w wywiadzie Julii Robak o miłości do tańca i Jazzu

In this Article

Share

CZY MUZYKA I TANIEC MOGĄ WPŁYNĄĆ NA PODEJŚCIE DO ŚRODOWISKA ORAZ DLACZEGO WARTO ZAKOCHAĆ SIĘ AKURAT W JAZZIE I TAŃCACH SWINGOWYCH? PROJEKT TWO TO JAZZ.
Muzyka i taniec – dla niektórych rozrywka i sposób na relaks, dla innych pasja i godziny treningów. Zarówno szeroki wachlarz gatunków muzycznych jak i różnorodność stylów tanecznych oferują wybór, a my mamy możliwość smakowania każdego z nich w poszukiwaniu tego, który najprzyjemniej rozpłynie się na podniebieniu. Tancerzami i miłośnikami muzyki, którzy odnaleźli ten idealny dla nich kierunek i kompletnie się w nim zatracili są Kari (Karina Shorets) i Kris (Krzysztof Kaczmar), autorzy projektu Two To Jazz.
J: Czym jest projekt Two To Jazz, o co w nim chodzi i co było inspiracją do jego powstania?
Kari: Inspiracją dla Two To Jazz był inny projekt, który zrealizowaliśmy w Szwecji, Herrang Monthly. Herrang to nazwa miejscowości, w której odbywa się największy festiwal muzyki i tańców swingowych w Europie, Herrang Dance Camp. W pandemii festiwal nie mógł się odbyć, więc organizatorzy stworzyli platformę edukacyjno-rekreacyjną na zasadzie pay-per-view [ang. zapłać, żeby obejrzeć], żeby festiwal mógł przetrwać. Tworzyliśmy krótkie, dziesięciominutowe filmiki informacyjne w stylu reportażu, których wyświetlanie było płatne. Prowadziliśmy ten projekt cały rok i zdaliśmy sobie sprawę, że możemy tworzyć własne edukacyjne materiały rozpowszechniające kulturę jazzową za pomocą scen fabularnych. Postanowiliśmy stworzyć kinoteatr na Youtubie dedykowany tańcom swingowym, historii jazzu i samej muzyce, łącząc to z tematem ekologii, który dla nas dwojga jest bardzo ważny. Sposób bycia ludzi sto lat temu i ich stosunek do środowiska jest inspirujący. Zależało nam, żeby pokazać jak to się zmieniało na przestrzeni czasu, więc utworzyliśmy kanał edukacyjno-rozrywkowy Two To Jazz.
J: Czego możemy spodziewać się po filmikach na Waszym kanale?
Kris: Można zobaczyć choreografie swingowe tworzone przez Kari, wykonywane przez nią i zaangażowanych tancerzy do utworów granych przez utalentowanych muzyków z Portugalii, Polski, Czech, Litwy i Francji. Można poznać historię powstawania jazzu i osób mających ogromny wpływ na rozwój tego gatunku muzycznego. Ujęcia kręcimy w przepięknych lokacjach Portugalii. Podsuwamy też pomysły na niekonwencjonalne wykorzystywanie odpadów.
Kari: Sto lat temu mieliśmy pandemię, wojnę, kryzys finansowy, migrację. To wszystko miało wpływ na rozwój kultury. Dziś historia zatacza koło i mierzymy się z podobnymi trudnościami. Sztuka odzwierciedla problemy, które napotyka człowiek, dzięki niej możemy spojrzeć na społeczeństwo przez pryzmat historii i zauważyć jak zmieniają się relacje międzyludzkie. Jazz jest kontekstem, pozwala przekazać nam wartościowe fakty historyczne i wiedzę w bardziej przyjazny sposób.
J: Skąd w Was to zamiłowanie do samego jazzu oraz tańców swingowych i jakie macie doświadczenie?
Kari: Ja spotkałam się ze swingiem w 2013 roku i od tej pory towarzyszy mi w życiu. Tańczenie jest momentem, kiedy czuję się swobodna. Taniec generuje pozytywne emocje, wyzwala endorfiny i działa terapeutycznie. Jazz zawsze był muzyką wolności.

Cały wywiad przeczytasz na łamach 9 numeru WVM, dostępnego bezpłatnie na portalu wvmgz.com w piątek 09.12.2022 r. 

Zobacz oficjalny zwiastun Two to Jazz już teraz!

Rekomendowane Produkty

Zgłoś swój produkt lub asortyment z Twojego sklepu internetowego i zyskaj oficjalną rekomendację Redakcji Woman Vibe Magazine

Pin to board
Share on facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kolejne artykuły

Muzyczny pomnik dla Mam – koncert Zespołu Unisono w Niepołomicach

Witaj, jesteśmy Unisono – zespół muzyczny, który skupia się wokół muzyki gospel. Gospel, a pierwotnie God spell, to Słowo Boże:)). Chcemy nieść je na fali dobrej muzyki, wierząc że trafi w uszy, w serca, może w bolesne miejsca… aby pokrzepić wszystkich tych, którzy tego potrzebują! Wielką radością jest dla nas to, że możemy śpiewać wniebogłosy 😉 i pomagać przy tym innym. Wielką radością jest to, że robimy to razem – jednym głosem – czyli UNISONO.

Czytaj więcej